poniedziałek, 18 września 2017

[Sobota przy garach] Drożdżowe rogaliki

Dzień dobry w ten chłodny, lecz słoneczny (przynajmniej u mnie) poniedziałek.

U mnie weekend był mocno średni. Już w sobotę w nocy  mój kochany psiak skutecznie podniósł mi ciśnienie.

Co byście zrobiły, gdyby wasz zwierzak dusił się? Był sztywny ? Moja Wiki zrobiła mi taki numer - śpimy sobie spokojnie i nagle po 3 w nocy obudził mnie pisk. Rozejrzałam się nieprzytomnie i ujrzałam moją psinkę, dławiła się, a łapy były tak sztywne, że łzy napłynęły mi do oczu. Zaczęłam krzyczeć, chwyciłam ją, przechyliłam i poklepałam. Pomogło. Była tak zestresowana, że jak tylko wszystko się uspokoiła, zjadła trochę suchej karmy i wtulona we mnie zasnęła. Ja również !

Obudziłam się gdzieś koło dziesiątej, wstałam i poczułam straszną ochotę na coś nie tyle słodkiego, co drożdżowego. Pierwsze co mi wpadło do głowy to ślimaczki cynamonowe, ale akurat jest mocno słodkie. W czeluściach swojego nowe znalazłam przepis na owe rogaliki i wzięłam się do działania.

Składniki:

Na rozczyn

drożdże ( ja użyłam dr Oetkera) - 1 paczka
cukier - 1 łyżka
mąka pszenna - 1 łyżka
ciepłe mleko - ok. 100 ml

Wszystko wsypałam do miseczki, wymieszałam i odstawiłam w ciepłe miejsce ( u mnie to góra od komputera stacjonarnego). Wyrosło w ciągu mniej więcej 10 minut.

Na ciasto 

mąka pszenna - 500 gram
cukier puder - 5 łyżek
jajo - 1 sztuka
masło - 120-130 gram - roztopione i delikatnie przestudzone.
ciepłe mleko - ok. 150 ml

Do dużej miski wsypałam mąkę i cukier puder, wbiłam jajko, wlałam mleko i rozczyn drożdżowy - Połączyłam wszystko łyżką, po czym dodając stopniowo masło - do wyrabiania używałam rąk. Trwało to może 5  minut, po czym miskę przykryłam i odstawiłam do wyrośnięcia.

W między czasie zrobiłam kruszonkę i  jedno z wypełnień do rogalików

Kruszonka 

mąka pszenna - 120 gram
cukier - 60 gram
masło - 60 gram

Masło w temperaturze pokojowej połączyłam z mąką i cukrem do uzyskania grudek. Następnie wstawiłam wszystko do lodówki .

Nadzienie cynamonowe 

masło - 50 gram
cukier - 4 łyżki
cynamon - 1 łyżka

Wszystkie składniki wymieszałam w misce i odstawiłam.

Mniej więcej po godzinie ciasto drożdżowe wyrosło, wyłożyłam je więc na blat, podzieliłam na 3 porcje i zajęłam się wałkowaniem każdej z porcji na  kształt koła.  Następnie dane koło dzieliłam na 4 części, a potem jeszcze każą z nich na pół - w ten sposób powstało osiem trójkątów.

Na każdy trójkąt nakładałam porcję nadzienia, po czym zwijałam i formowałam na blasze kształt rogalików.

U mnie oprócz nadzienia cynamonowego było też czekoladowe, dżemowe, a ostatnia blacha była sucha.

Rogaliki smarowałam jajkiem i nakładałam na nie kruszonkę. W międzyczasie nagrzałam piekarnik do 190 stopni i wstawiłam pierwszą blachę na 18-20 minut.

Ciepłe rogaliki były miękkie i kiedy ja piekłam kolejną blachę, to pierwsze zostały błyskawicznie zjedzone. Kilkanaście zostało na niedzielę i były bardzo fajne, zwłaszcza z herbatą z miodem.

Zachęcam do wypróbowania przepisu ! Jest łatwy i poza czasem oczekiwania - kiedy można np przeczytać książkę - wcale nie zajmuje całego dnia  !

Pozdrawiam.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.